Rodzaje rusztowań – czy mają znaczenie?

rusztowania

Rusztowania to bardzo ważny element realizacji każdej budowy. Są one tymczasowymi rozwiązaniami, które pozwalają na prowadzenie prac nawet na całkiem sporych wysokościach. Aby jednak w pełni spełniały swoją rolę, konieczne jest optymalne dopasowanie ich rodzaju do konkretnego budynku oraz odpowiednie zabezpieczenie. Jakie zatem rozwiązania są dostępne na rynku?

Rusztowania modułowe

Inna nazwa tego rodzaju rusztowań to rusztowania systemowe. Są to elementy składające się z rygli i stężeń połączonych z stojakami. Takie konstrukcje są rozmieszczane na budowie w regularnych odstępach i tworzą tzw. moduły. Z reguły są one oddalone o siebie o około 50 cm, jednak odległość ta może być tak naprawdę różna. Te rodzaje rusztowań są bardzo wygodne w użyciu i pozwalają na stworzenie własnego kształtu. Dzięki temu prace na wysokości są możliwe nawet w przypadku najbardziej nietypowych kształtów budynków. Rusztowania modułowe ramowe są dodatkowo wyposażone w podesty, co sprawia, że są one wytrzymałe i stabilne a to z kolei wpływa na swobodę i bezpieczeństwo poruszania się pracowników.

Rusztowania stojakowe

Tego rodzaju rusztowania mogą być z powodzeniem wykorzystane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Konstrukcje te są podpierane za pomocą pojedynczych stojaków bądź słupków. Doskonale sprawdzają się podczas prac elewacyjnych, gdyż są w stanie utrzymać duże ciężary. Mając zatem w planie tego typu prace, warto zaopatrzyć się w wytrzymałe rusztowanie, które usprawni, a przez to również przyspieszy poszczególne etapy. Gdzie można je dostać? Najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów jak np. http://rusztowanie.pro/, którzy nie tylko dostarczą odpowiednie elementy, ale również doradzą, co w danej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem.

Rusztowania wspornikowe

Ten rodzaj rusztowania mają oparty pomost roboczy na wspornikach, które z kolei są połączone z budynkiem. Tego rodzaju konstrukcje wykonuje sią najczęściej przy pracach związanych z dachem. W przypadku tak dużych wysokości wznoszenie rusztowań z samego dołu jest po prostu nieopłacalne. Można je także wykorzystać w sytuacjach, kiedy wzniesienie innego rusztowania jest niemożliwe, np. z powodu zbyt blisko znajdującego się budynku czy nierówności terenu.

Rusztowania to nie tylko elementy, które usprawniają pracę budowlańców. Powinny one także w odpowiedni sposób ich zabezpieczać co pozwoli zapobiec groźnym wypadkom. Aby jednak tak było, konieczne jest optymalne dostosowanie rodzaju rusztowania do prac, wielkości budynku oraz ukształtowania terenu wokół niego.