Jak wybrać idealny ręczny wózek paletowy?

Elektryczny wózek paletowy2

W wielu przedsiębiorstwach wózek paletowy jest podstawą, aby umożliwić szybki transport, tym samym zwiększając produkcję. W dzisiejszych czasach właściwie ciężko sobie wyobrazić ręczne przenoszenie palet- jest męczące, niepraktyczne i mało produktywne. Jakie wózki paletowe ręczne możemy wyróżnić? Czym charakteryzują się wózki paletowe ręczne? Na co zwrócić uwagę podczas ich ewentualnego zakupu? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Rodzaje wózków paletowych ręcznych.

Ręczne wózki paletowe są jedne z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych. Na rynku istnieje kilka rodzajów paleciaków. Możemy do nich zaliczyć chociażby standardowe, o długości wideł 1150 mm, paleciaki długie (długość wideł 1600 mm, 2000 mm i więcej), paleciaki krótkie (długość wideł 780 mm i 800 mm), wózki paletowe z wagą lub z orientacyjnym wskaźnikiem wagi, a także ręczne wózki paletowe wysokiego podnoszenia (podnoszenie ładunku do wysokości 1,6 m).

Czym są ręczne wózki paletowe?

Wózki paletowe ręczne, zwane także jako paleciaki, są środkiem transportu, dzięki którym możliwe jest przewożenie towarów, a także ich załadunek i ważenie. Standardowo składają się z takich elementów, jak: stalowa rama, widły, dyszel. W zależności od zapotrzebowania, wymiary wideł mogą być różne, dzięki temu łatwo je dostosować do odpowiednich zadań. Co ciekawe, najczęściej wykorzystywane są wózki paletowe, które mogą unieść ładunek na 190 mm.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wózka paletowego?

Przede wszystkim pod uwagę powinniśmy wziąć dwa czynniki: długość wideł i udźwig wózka. Wartości te są często bardzo odmienne i w tym przypadku wiele zależy od przeznaczenia danego wózka. Przykładowo w małych pomieszczeniach najlepsze będą krótkie wózki paletowe, dzięki temu możemy nimi swobodnie manewrować. Jednak jeśli mamy do czynienia z większymi ładunkami, zdecydowanie lepiej sprawdzą się długie wózki paletowe. Co do udźwigu, z reguły jest to 2500 kg. Kolejnym ważnym aspektem jest szerokość wózka. W tym przypadku dużo zależy od przewożonego ładunku, a także wielkości korytarzy, po jakich się poruszamy. Ważna jest również minimalna i maksymalna wysokość wideł wózka paletowego. Kiedy podjęliśmy już decyzję, jakie wymiary będą dla nas najbardziej korzystne, należy zwrócić uwagę koła. Mogą być wykonane z różnych materiałów, m.in. z gumy, z nylonu, z poliuretanu, z vulkollanu. W każdym z tych przypadków poczujemy różnice podczas sterowania pojazdem. Nie w sposób zapomnieć o względach bezpieczeństwa w postaci hamulców, a także zaworu przeciążeniowego.