Żurawie słupowe – ergonomiczne i bezpieczne przenoszenie ładunków w halach produkcyjnych i warsztatach

Żuraw Słupowy

Obserwacja pracy w wielu zakładach skłania do wniosku, że transportowanie małych nawet ładunków na niewielkie odległości jest czasochłonne i absorbuje pracowników. Żurawie słupowe umożliwiają precyzyjne i szybkie podnoszenie przedmiotów o różnych gabarytach i wadze. Żurawie zapewniają odpowiednie manewrowanie ładunkiem, przez co praca jest stabilna i bezpieczna. Produkcja przebiega sprawnie, niezbędne elementy dostarczane są szybko i bez strat czasowych. Dzięki wykorzystaniu żurawi słupowych w zakładach, halach fabrycznych  i innych miejscach procesy wytwarzania i naprawy są o wiele bardziej ekonomiczne.

Właściwości żurawi słupowych

Montuje się ja na kolumnie lub na ścianie. Posiadają niewielki ciężar elementów ruchomym, przez co praca żurawia jest elastyczna, pod niskim oporem. Precyzyjnie pozycjonują ładunek i posiadają szeroki kąt roboczy. Zasięg żurawia można regulować ogranicznikami. Sprzęt ten wykonuje się z mocnych materiałów, które są odporne na szybkie zużycie się w trakcie dźwigania i przenoszenia przedmiotów.

Lekka konstrukcja żurawi słupowych umożliwia szybki montaż na stanowisku pracy. Obsługuje się je poprzez sterowanie kasetowe lub radiowe. Dzięki niewielkiej masie własnej, żurawie bez problem można zamontować na istniejącej w pomieszczeniu podłodze. Nie ma konieczności instalowania specjalnego podłoża.

Dostępne żurawie słupowe mogą wykonywać obroty sterowane ręcznie lub elektrycznie. Z tego też względu często określa się jako żurawie słupowe obrotowe.  Elastyczność pracy żurawi i przystosowanie do różnego kształtu przenoszonych przedmiotów to duża zaleta tego uniwersalnego sprzętu wspomagającego proces pracy wytwórczej i remontowej.

żuraw warsztatowy

żuraw warsztatowy

Zastosowanie żurawi słupowych

Żurawie słupowe najczęściej spotykane są w przemyśle np. górniczym lub stalowym. Są one w stanie obsłużyć wiele zadań związanych z przemieszczeniem przedmiotów z jednego miejsca w drugie. Taki sposób szybkiego ergonomicznego transportu oszczędza siłę i czas pracowników, którzy w tym samym czasie mogą poświęcić je na inne czynności związane z produkcją. Żurawie słupowe są kompatybilne z innymi urządzeniami podnoszącymi, takimi jak wciągarki łańcuchowe i liniowe, czy podnośnik podciśnieniowy.

Żurawie słupowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie można zamontować suwnic albo są one niewydolne. Żurawie stanowią wówczas dla nich urządzenia wspomagające. Zastosowanie żurawi pozwala na precyzyjny transport elementów dla pracujących maszyn, a następnie odbiór gotowego produktu.

Sprzęt tego rodzaju znajduje także zastosowanie w warsztatach remontowych, gdzie w trakcie pracy konieczne jest przenoszenie elementów niezbędnych w trakcie naprawy.

Żurawie słupowe w warsztacie

Żurawie słupowe są urządzeniami praktycznymi i wspomagającymi nie tylko procesy produkcyjne w zakładach i halach, ale również we wszystkich warsztatach naprawczych.

Podobnie jak w hali, zakładzie czy magazynie, żurawie w warsztatach montuje się bezpośrednio do podłogi w pomieszczeniu w dowolnie wybranym miejscu. Posiadają one duży zakres obrotowy, także wielokrotny obrót pełny, co daje im przewagę na żurawiem montowanym na ścianie. Długość ramienia można dobrać stosownie do zapotrzebowania. Maksymalna to około 6 metrów. Żuraw warsztatowy posiada duży udźwig sięgający ponad 3 ton. Jest bardzo wytrzymały, co w przypadku prac warsztatowych ma duże znaczenie.

Niski profil ramienia umożliwia przenoszenie ciężkich elementów na odpowiedniej wysokości. Żurawie warsztatowe nie zajmują dużo przestrzeni, nie utrudniają prac naprawczych, są funkcjonalne, wydajne i wspomagają naprawy, także pod względem krótszego czasu pracy. Żuraw warsztatowy posiada elektryczny napęd ramienia albo przesuwaną kasetę, za pomocą której steruje się jego pracą.

Przed wyborem odpowiedniego żurawia, należy wziąć pod uwagę kształt i przeznaczenie pomieszczenia, do których dostosowuje się sprzęt wspomagający proces pracy. Szeroki wybór różnych żurawi warsztatowych pozwala na wybór takiego, który będzie optymalnie dopasowany do miejsca pracy, funkcjonalny i wydajny.

tagi: