Zawiesia stalowe – jak dobrać

Zawiesia stalowe to bardzo popularny typ zawiesi, stosowany w różnych gałęziach przemysłu oraz w różnych sytuacjach transportowych. O ich ogromnej popularności stanowi przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość na obciążenia oraz wysoka odporność na warunki panujące w otoczeniu. Są również bardzo trwałe – odpowiednio eksploatowane oraz poddawane regularnym przeglądom i regeneracji mogą pracować bardzo długo.

Udźwig zawiesi stalowych

Pomimo swojej uniwersalności zawiesia stalowe mają różne cechy, które powinny być uwzględnione podczas ich zakupu. Należy je brać pod uwagę w odniesieniu do konkretnych zastosowań oraz określonych ładunków i warunków użytkowania. Głównym parametrem, który należy uwzględnić podczas doboru zawiesi, jest ich udźwig. Zawiesia stalowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia – osiągane jest to dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów oraz procesów produkcyjnych.

Zawiesia łańcuchowe bądź linowe

Kolejnym po doborze udźwigu aspektem decyzji o zakupie określonego typu zawiesi stalowych, jest wybór zawiesi stalowych łańcuchowych bądź zawiesi stalowych linowych. Aby prawidłowo podjąć tę decyzję, należy wziąć pod uwagę cechy ładunku oraz warunki, w jakich będzie pracowało zawiesie. Z liny stalowej lepiej zrezygnować w sytuacjach, w których zawiesie będzie pracowało w obecności żrących kwasów i ługów. Substancje te powodują bowiem korozję w splotach, niezauważalną gołym okiem. Wybór zawiesia stalowego łańcuchowego jest również korzystniejszy tam, gdzie występują ostre krawędzie – łańcuch nie jest bowiem tak podatny na przetarcie, jak stalowa lina.

Zawiesie stalowe wielocięgnowe

W wyborze zawiesia stalowego należy się również kierować ilością cięgien. Liczba ta jest zazwyczaj zależna od ilości punktów zaczepienia, w które wyposażony jest ładunek. Do najczęściej stosowanych należą zawiesia stalowe dwu- oraz czterocięgnowe, pozwalające bezpiecznie przenosić różnego rodzaju ładunki. W obsłudze takiego zawiesia stalowego należy zwrócić uwagę na to, by środek ciężkości ładunku znajdował się zawsze bezpośrednio pod hakiem dźwignicy.

Zawiesie stalowe o obwodzie zamkniętym

Cięgna zawiesi stalowych mogą być wyposażone w różnego typu zakończenia dostosowane do rodzaju przenoszonego ładunku. Na rynku dostępne są również zawiesia stalowe o obwodzie zamkniętym, mające postać pełnej pętli. Tego rodzaju zawiesi używa się do transportowania elementów nie posiadających punktów zaczepienia.